Acasă Automobile Modele noi Ford – primul Focus unic pentru toate pietele lumii

Ford – primul Focus unic pentru toate pietele lumii

60

Ford a facut cunoscut publicului noul sau produs global Ford Focus in cadrul Salonului International Auto Nord American (NAIAS) de la Detroit, inainte de lansarea sa pe piata europeana, programata pentru inceputul anului 2011. Atat varianta de caroserie eleganta sedan, in 4 usi, cat si cea hatchback dinamica, in 5 usi, au fost expuse in cadrul salonului, combinand aspectul stralucitor, stilat si sportiv cu tehnologiile de cel mai inalt nivel in clasa compacta.

Noua generatie Focus va aduce clientilor segmentului C o paleta spectaculoasa de tehnologii avansate, in general regasite doar pe autovehicule din segmente superioare, premium.

Acestea includ dotari destinate asistentei de control si securitate, precum un nou sistem de reducere a coliziunii la viteze mici, pilot automat adaptiv, sistem pentru detectarea unghiului mort, limitator de viteza, sistem de recunoastere a indicatoarelor rutiere, sistem de alertare a soferului, asistenta pentru pastrarea benzii si sistemul activ de asistenta la parcare, plus cele mai recente tehnologii pentru relationarea cu soferul, precum sistemul de conectare MyFord, care include pachetul de conectare si control vocal Ford SYNC.

Puterea noului Ford Focus este asigurata de o gama de motorizari remodelata cu ultimele tehnologii, pentru a obtine economie de combustibil si emisii de CO2 reduse. Gama va include motorul pe benzina Ford EcoBoost supraalimentat, cu injectie directa, de 1.6 litri si motorizarile diesel imbunatatite Duratorq TDCi de 1.6 si 2.0 litri cu sistem de injectie common-rail.

(extras din comunicatul oficial transmis de dealerul Romcar)

Articole similare

mercedes CLA 2025
AutomobileModele noi

Noul Mercedes CLA, în premieră în versiune electrică pe lângă mild hybrid

Noul Mercedes CLA debutează în primăvara lui 2025 în versiuni electrică și...

Ferrari F80 2024
Modele noiStiri auto diverse

Ferrari F80 este cel mai puternic Ferrari din istorie dar nu are sistem PHEV

Ferrari F80, urmașul lui LaFerrari, este cel mai puternic Ferrari din toate...

Skoda Elroq First Edition 2024
Modele noi

Fratele electric al lui Karoq, Skoda Elroq, pornește de la 33.000 euro

Skoda lansează un al doilea model electric după Enyaq, care este un...

Mclaren W1 2024
Modele noi

McLaren W1: 1.275 CP dar doar 2 km autonomie electrică

Al treilea hypercar din istoria lui McLaren dezvoltă 1275 CP dar are...